Dobrovolnictví

Máte chuť pomáhat, věnovat se činnosti, která Vás bude naplňovat, chcete získat nové zkušenosti a kontakty? Rádi věnujete trochu svého času pro dobrou věc? Pak jste u nás srdečně vítáni! Dobrovolníci působí v naší organizaci od roku 2004 a některé programy jsou postaveny výhradně na jejich fungování.

V současnosti naše organizace nabízí 3 dobrovolnické programy, které se liší svým obsahem i nároky, a které lze ještě dále přízpůsobit tzv. „na míru“, případně kombinovat.

DOBROVOLNICKÝ PROGRAM OSOBNÍ ASISTENCE – PŘÍMÁ PÉČE (nejrozšířenější)

Jste studentem na VŠ a chtěli byste získat nové zkušenosti? Jste po škole a nevíte, kterým směrem se vydat? Stagnujete ve Vaší současné práci a zvažujete jít jiným směrem? Jste zaregistrovaný na ÚP a přemýšlíte o  rekvalifikaci na pracovníka v sociálních službách? Chcete jen změnu a zažít něco neotřelého? Toužíte po tom, být užitečný? Máte čas alespoň 1x týdně na 2 hodiny? Láká Vás si vyzkoušet pozici osobního asistenta se vším všudy? Pokud jste si odpověděli alespoň 3x ANO, je zde reálná možnost, že byste se u nás mohli realizovat!

Co je osobní asistence a co vše osobní asistent dělá se můžete dočíst ZDE.

Tento dobrovolnický program je realizován formou terénní služby osobní asistence, zážitkových pobytů pro děti a mládež a zážitkových pobytů pro dospělé.

 

DOBROVOLNICKÝ PROGRAM VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT

Netroufáte si na osobní asistenci v plném rozsahu, ale zvládli byste třeba doprovod nebo předčítání z knížky? Máte nějaký zajímavý koníček či dovednost, o kterou byste se chtěli podělit? Je Vám blízké tvoření, hra na hudební nástroj či zážitková pedagogika? Jste instruktoři jógy nebo jiného cvičení a máte nápad, jak tuto aktivitu přiblížit lidem s handicapem? Máte čas alespoň 1x 14 dní na 2 hodiny?

V rámci tohoto programu Vás můžeme zařadit do akreditovaného programu dobrovolnického centra RATOLEST. Vice o akreditovaném programu – ZDE.

 

DOBROVOLNICKÝ PROGRAM MIMO PŘÍMOU PÉČI

Máte zkušenosti z oblasti práva, poradenství, IT nebo grafiky? Láká vás pomoc s organizací veřejných sbírek, PR kampaní či benefičních akcí? Jste specialisté ve svém oboru a můžete nám nabídnout zajímavý kurz? Máte nějaký jiný nápad? Je Vám 15 a více let a chcete se stát součástí našeho rozrůstajícího se týmu? Spolupráce může být pravidelná a dlouhodobá nebo mít nárazový charakter. Do tohoto programu spadá i firemní dobrovolnictví.

Máte zájem o dobrovolnictví v naší organizaci? Stačí vyplnit DOTAZNÍK (ke stažení ZDE, ukládejte ve formátu .doc) a zaslat jej koordinátorce dobrovolníků. Případně si můžete rovnou domluvit schůzku s koordinátorkou dobrovolníků, na které vyplníte dotazník společně.

Požadavky na dobrovolníka pro výše uvedené programy:
U dobrovolníků v programu osobní asistence a v programu volnočasových aktivit požadujeme věk minimálně 18 let, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní a duševní stav, empatii, komunikativnost. Vaše vzdělání ani zkušenosti pro nás nejsou podmínkou.

 

CO NABÍZÍME?
  • Dobrovolnictví na zkoušku. Co to je? Dobrovolník v přímé péči u nás projde nejprve úvodním proškolením, poté je zapojen do výkonu dobrovolnické činnosti na zkoušku. Následuje podpis Dobrovolnické dohody o výkonu dobrovolnické činnosti.
  • Pravidelné intervize s koordinátorem dobrovolníků.  Dobrovolníci v přímé péči a v programu volnočasových aktivit, kteří s námi spolupracují soustavně a dlouhodobě, mají pravidelné schůzky s koordinátorem dobrovolníků.
  • Zpětné uznání povinné školní praxe. Dobrovolnictví je možné následně uznat jako absolvování povinné školní praxe – vedeme evidenci dobrovolnických hodin.
  • Možnost vydání osvědčení o dobrovolnické činnosti.
  • Možnost čtení knih a časopisů v odborné knihovně.
  • Přísun novinek ze sociální oblasti, nabídka vzdělávacích aktivit.
CO ZÍSKÁTE DÁL?
  • Získáte spoustu nových kontaktů (nezřídka i přátel)
  • Získáte i spoustu zkušeností.
  • Nebudete se u nás nudit (naše práce je ve všech ohledech velmi intenzivní a pestrá).
  • Vřelé přijetí a fajn kolektiv lidí, které jejich práce moc baví navzdory všem úskalím:-).