Relax pod Hostýnem, ošetřování zvířat i putování časem na Palubě. Léto v Domově pro mne bylo plné zážitků
Desítky dobrovolníků, brigádníků, zaměstnanců a především spokojených klientů. Léto v Domově pro mne bylo skutečně nabité. Během prázdnin jsme zvládli absolvovat pětidenní pobyt pro dospělé v Bystřici pod Hostýnem a týdenní výjezd do centra Veronica v Hostětíně pro děti a mládež. To vše doplňovaly příměstské tábory, které letos nabídly aktivnější i odpočinkové turnusy a běžely […]
30. září 2019

Desítky dobrovolníků, brigádníků, zaměstnanců a především spokojených klientů. Léto v Domově pro mne bylo skutečně nabité. Během prázdnin jsme zvládli absolvovat pětidenní pobyt pro dospělé v Bystřici pod Hostýnem a týdenní výjezd do centra Veronica v Hostětíně pro děti a mládež. To vše doplňovaly příměstské tábory, které letos nabídly aktivnější i odpočinkové turnusy a běžely celé léto.

Vícedenní výjezdy mimo Brno jsou mezi dětskými i dospělými klienty opravdu oblíbené. Z organizačního hlediska se ale jedná o jedny z nejnáročnějších akcí. Z drtivé většiny totiž závisí na ochotě dobrovolníků strávit několik pracovních dní a víkend pomocí druhým. Při letošních pobytech jsme využili pomoci zhruba tří desítek dobrovolníků. Máme radost z toho, že kromě věrných jedinců, jejichž podpora je pro nás z dlouhodobého hlediska naprosto zásadní, se letos ukázala i celá řada nových tváří. Na pobytovkách se tak sešli lidé nepolíbení oblastí osobní asistence, kteří nasávali informace od těch zkušenějších, studenti, pracující i zaměstnanci Domova, kteří se rozhodli pomoci ve svém volnu. Společně jsme zjistili, že žádný problém není neřešitelný a že vystoupit ze své komfortní zóny může být občas zábavná a cenná zkušenost.

Pobytová akce očima dobrovolnice

 

Léto odstartoval pobyt pro dospělé

Prvním bodem našeho letního programu byl, jako už tradičně, pobyt pro dospělé. Tentokrát jsme s rekordním počtem účastníků vyrazili do Bystřice pod Hostýnem, kde nám útočiště poskytlo středisko Sola Gratia. Celý pobyt se nesl v duchu tématu „Pohlazení na těle i na duši“, o duši i o tělo jsme se tak poctivě starali i v rámci aktivit. Vytvořili jsme si například lapače snů, relaxační vonné koule do koupele nebo se uklidnili při meditačním cvičení. Tělo jsme potěšili při slepé ochutnávce a míchání drinků, nezapomněli jsme ale ani na tolik potřebný smích, který propukl areálem například při skládání básniček na vylosovaná slova. Chybět nemohl ani výlet na Hostýn, kam jsme neohroženě vyrazili na etapy zapůjčenou dodávkou. To vše jsme doplnili výborným jídlem, večerním zpíváním u kytary a dalšími aktivitami, které k dobrému pobytu zkrátka patří.

Hostětín ovládli ošetřovatelé zvířat

Naši dětští klienti se v druhé půlce července na týden vžili do kůže ošetřovatelů zvířat. Na pobytu v Hostětíně si totiž vyzkoušeli vše, co k práci ošetřovatele patří. Vydali se například po stopách uprchlého tygra nebo se učili jak postupovat v případě, že se zvíře zraní. Nabité znalosti o světě zvířat potom mohli porovnat s realitou při návštěvě zlínské ZOO. O zvířátka šlo také při výtvarných aktivitách. Týmy dětí vyráběly domečky pro zvířata z různých koutů světa, plyšové bambule nebo zvířecí masky, které využily i na večerní diskotéce. A protože i ošetřovatel si musí občas odpočinout, vydali se účastníci pobytu také na výlet do nedalekých Luhačovic.

Na Palubě se celé léto cestovalo časem

V Domově pro mne ale nezapomínáme ani na děti, které nemohou nebo nechtějí vyrazit na dlouho mimo domov. Těm nabízíme příměstské tábory, které probíhají v našem domečku Paluba a těší se stále větší oblibě. Tentokrát jsme proto uskutečnili hned 9 turnusů a rozdělili jsme je na aktivní a více odpočinkové. Děti během prázdnin postupně cestovaly časem od dob lovců mamutů až po současnost. Na Palubě jste tak mohli potkat rytíře, gladiátory i kosmonauty. Tematické hry a aktivity pak byly prokládány výlety do okolí. Děti si užily například návštěvu bazénu, farmy se zvířaty nebo zábavný program v knihovně.

Děkujeme všem, kteří nám umožnili zažít nezapomenutelné léto! Více fotografií najdete v naší fotogalerii.