příměstské tábory
Tisková zpráva: Příměstské tábory si v brně užijí i děti s handicapem
Naše organizace letos nabízí celkem 9 týdenních turnusů příměstských táborů plných her a aktivit v průběhu celých dvou prázdninových měsíců. Pro děti je to šance se rozvíjet a začlenit do kolektivu, pro rodiče vítané odlehčení.
3. července 2023
Příměstské tábory: zábava pro děti a úleva pro rodiče. V Brně si je užijí i děti s handicapem

Kvalitní program během dne, výlety a zábava s vrstevníky bez stresu z přespávání v cizím prostředí. Příměstské tábory jsou mezi rodiči i školáky oblíbené hlavně v době letních prázdnin. Zažít atmosféru příměstského tábora mohou v Brně i děti s handicapem. Nezisková organizace Domov pro mne nabízí 9 týdenních turnusů plných her a aktivit v průběhu celých dvou prázdninových měsíců. Pro děti je to šance se rozvíjet a začlenit do kolektivu, pro rodiče vítané odlehčení. Zájem je veliký, přihlášených účastníků je přes padesát.

Volnočasovým aktivitám pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným handicapem včetně poruch autistického spektra se Domov pro mne věnuje dlouhodobě. Jenom v loňském roce například organizace uspořádala 10 turnusů příměstských táborů. Jako jediná organizace v Brně nabízí volnočasové aktivity dostupné pro děti od 6 do 26 let bez ohledu na jejich handicap. „Najít dítěti s postižením plnohodnotnou náplň volného času nebo tábor je pro rodiče často složité. Snažíme se jim proto vycházet vstříc,“ říká ředitelka organizace Domov pro mne Jarmila Vokálová a dodává, že nedostatek podobných aktivit v Brně je na zájmu rodičů znát. Tábory bývají obsazeny do pár hodin po začátku přihlašování, na letošní léto se zapsalo více jak padesát dětí.

Specifické požadavky účastníků tábora s sebou nesou také specifický přístup personálu. Kapacita jednotlivých turnusů je omezena na maximálně 8 dětí, každé z nich má po celý týden k dispozici vlastního osobního asistenta. „Asistenty vybíráme z řad dobrovolníků a studentů, kteří na prázdniny shánějí brigádu či praxi. Každého z nich důkladně zaučíme a připravíme na situace, které mohou během týdne nastat,“ vysvětluje koordinátorka příměstských táborů Kateřina Holubová z organizace Domov pro mne. Doplňuje, že na táboře jsou připraveni i na účastníky s částečným či úplným omezením pohybu, epilepsií a vzácnými druhy onemocnění.

Letošní turnusy nabídnou dětem obzvláště pestrý program, kromě výletů a vodních hrátek také terapeutické aktivity, jako je canisterapie, v plánu je i návštěva terapeutického koníka nebo malování v uměleckém ateliéru. „Tábory podporuje Magistrát města Brna, částečně je pak financujeme z darů a nadačních příspěvků a část hradí rodiče účastníků. Volnočasové aktivity pro děti s handicapem dlouhodobě chybí nejen v době letních prázdnin. Přes rok proto nabízíme taky zájmové kroužky a jezdíme na víkendové a týdenní pobyty. Chceme naši nabídku do budoucna výrazně rozšířit, protože je to skvělá příležitost, jak děti rozvíjet, začlenit mezi vrstevníky a připravovat je na dospělý život,“ uzavírá Jarmila Vokálová.

Kontakt pro novináře:

Barbora Kubová, koordinátorka pro fundraising a PR

barbora.kubova@domovpromne.cz, 721 239 878