tábor v Hostětíně
Tábor v Hostětíně: užili jsme si dobrodružství na motivy Pevnosti Boyard
Na náš tradiční týdenní letní tábor v Hostětíně se vždycky těšíme celý rok! Co naše parta táborníků zažila na úpatí Bílých Karpat v ekocentru Veronica letos? Prozradíme v článku.
2. srpna 2023

Představte si ten nejlepší tábor… Zábava s kamarády, celotáborová hra, šifrovačky, bojovky, výlety, koupání, táborák a na závěr diskotéka, kde to všichni rozjedou. Tak přesně takový je náš tradiční tábor v Hostětíně pro děti a mládež s handicapem do 26 let. Nabitý program, do kterého se může zapojit úplně každý – ať už chodí po svých, jezdí na vozíku, ať mluví či nemluví, ať už na svět kouká očima, nebo věci poznává hmatem. Týden v Hostětíně si užije zkrátka každý, kdo touží po legraci a dobrodružství.

hostětín tábor
hostětín tábor

Letošní tábor na úpatí Bílých Karpat se celý nesl ve stylu známé televizní soutěže Pevnost Boyard. Pamatujete na vousatého otce Furu, Paklíče nebo Pačesa? Tak ti všichni byli na táboře s námi! Rozděleni do třech týmů jsme celý týden soutěžili o klíče, luštili šifry a snažili se uhodnout záludné hádanky. A musíme uznat, že některé z úkolů nám daly opravdu zabrat, nakonec jsme se ale všichni úspěšně dostali k odemčení vítězné brány. Kromě celotáborové hry jsme ale na táboře podnikaly ještě spoustu dalších aktivit: z Hostětína jsme se vydali do nedalekého Pitína na koupaliště, navštívili nás terapeutičtí pejsci z ParaAgility Walachia, a nadchlo nás i letecké muzeum v Kunovicích, kde jsme nastoupili do vládního speciálu, viděli zblízka stíhačku, dali si piknik pod křídly a dozvěděli se, že garáži pro letadla se říká hangár. A u toho jsme celý týden popjíjeli výborné domácí mošty z Centra Veronica Hostětín.

tábor hostětín
t

Přípravu tábora na starosti každoročně ředitelka naší organizace Jarka Vokálová. Každé z dětí má na táboře svého dobrovolného osobního asistenta, který mu po celou dobu pobytu pomáhá se sebeobsluhou a zapojením do programu. S organizací tábora je každoročně spojená spousta práce, týdny příprav, shánění dobrovolníků, vymýšlení programu, do kterého se mohou zapojit děti s různými druhy handicapu… A potom ten týden uteče jako voda. Stačí se jen podívat na rozesmáté tváře dětí, které si užívají doslova každou minutu, a jeden hned ví, jak moc to stojí za to!

Je krásné pozorovat, jak se i nesmělé děti, které nejsou zvyklé na kolektiv, v průběhu pobytu osmělují a spontánně se zapojují do připravených aktivit. Navazují nová přátelství s vrstevníky, učí se fungovat ve skupině, projevovat emoce. Pro dospívající děti jsou pobytové akce také důležitým krokem v procesu osamostatňování. Stejně tak naplňující je vidět asistenty, z nichž mnozí jsou z řad studentů a jedou na pobyt třeba poprvé, se se svými svěřenci sžívají, a nakonec z nich mnohdy jsou nerozluční parťáci. Pro nás v Domově je ale moc důležitá ještě jedna rovina, a tou jsou rodiče těchto dětí.  Za roky, kdy pobytové akce pro děti pořádáme, se nám podařilo získat si jejich důvěru, a oni si tak bez obav mohou alespoň na pár dní v roce odpočinout od nikdy nekončící péče, kterou svým dětem s láskou dávají.

Děkujeme všem účastníkům, dobrovolníkům i těm, kteří nás podporují. Tak ahoj zase za rok, Hostětíne!