Zážitkový pobyt pro dospělé 10.8 – 17.8. 2013 v Bystřici pod Hostýnem

Zážitkový pobyt pro dospělé 10.8 – 17.8. 2013 v Bystřici pod Hostýnem

Stylové prostředí prvorepublikové vily Sola Gratia, nádherné západy slunce, kouzelné večery při kytaře a další nezapomenutelné okamžiky – tohle všechno nabídl účastníkům letošní zážitkový pobyt, který se konal v Bystřici pod Hostýnem.

Na týden se z nás stali vědci a vynálezci. Zážitkový pobyt totiž probíhal jako vědecká konference, jejíž motto znělo: „Od Leonarda da Vinciho k Járovi (da) Cimrmanovi“. A je třeba podotknout, že mnozí z nás se projevili jako zdatní následovníci velkého génia. Hned první den po večeři jsme dostali nejmodernější identifikační kartičky a naučili jsme se, jak se s nimi zachází. Potom byl přinesen velký seznamovací kufr, do kterého dali všichni účastníci nenápadně nějakou věc, a ostatní potom zjišťovali, komu která věc patří.
Druhý den dopoledne se někteří z nás vypravili za poznáním nedalekého městečka, na mši a na nákupy. Odpoledne zkoušely tři výzkumné skupiny vyrobit létající stroj třemi různými postupy s třemi rozdílnými výsledky – zemskou gravitaci se snažil překonat pečlivě připravený pokus o létání, antigravitační přístroj i andělé. Večer jsme zkoumali kolik lidí se vejde do uzavřeného prostoru. K tomuto pokusu zapůjčil jeden z účastníků svůj lidový vůz Transporter T4 z roku 1990. Do tohoto nezničitelného auta se nás nacpalo celkem dvacet a klidně bychom mohli přibrat nějakého stopaře navíc, trochu místa ještě zbylo.
V pondělí jsme se pustili do výroby krasohledů a odpoledne jsme se vrátili o několik desítek let zpátky ve fotografickém ateliéru, kde se každý mohl nechat vyfotografovat v historickém kostýmu. Večer jsme si zasoutěžili v upravené disciplíně cimrmanova běhu s kufrem.
Následující den byl věnován šperkařské dílně. Smaltování a tvoření šperků z nastříhaných petlahví mělo velký ohlas a vyrobené náušnice, přívěšky a náramky mnozí využili hned ten samý večer v kasinu. Každý mohl zkusit své štěstí ve světě hazardních her a podle toho, jak mu byla paní Štěstěna nakloněna, mohl vyhrát pár milionů v pokru nebo prohrát poslední košili u Člověče nezlob se.
Protože jsme byli ubytovaní přímo na úpatí hostýnských vrchů, uprostřed týdne nás čekal výlet n Hostýn, který se tyčí nad okolní rovinou do výšky 735 m.n.m. Mnozí se rozhodli zdolat cestu nahoru po svých, někteří dali přednost autu a pár jich vyzkoušelo místní dopravu. Nahoře se nachází známé poutní místo, kde jsme strávili celé odpoledne. Den jsme si zpestřili konámín tajných dobrých skutků, při večeři popřáli k narozeninám jednomu z účastníků a večer zakončili příjemným posezením při kytaře.
Ve čtvrtek dopoledne jsme vstoupili do učení k mistrovi hodinářského řemesla, abychom si vyrobili vlastní hodiny nebo budík. Některé kousky byly velmi originální. Odpoledne jsme hráli jednoduché hry a večer jsme vyzkoušeli tvrdost skořápky ve vajíčkovém pokusu.
Předposlední den tábora jsme tvořili rámečky na fotografie, odpoledne jsme odpočívali, relaxovali ve vířivce a šetřili síly na závěrečný večer a slavnostní zakončení pobytu.
V sobotu nás už čekalo jen balení a loučení s ostatními, s kterými jsme strávili hezký týden plný zážitků.