Zážitkový pobyt pro dospělé 2014: Hvězdy stříbrného plátna

Zážitkový pobyt pro dospělé 2014: Hvězdy stříbrného plátna

Letošní zážitkový pobyt proběhl ve dnech 16. až 23. srpna v našem oblíbeném rekreačním středisku Modrá kotva v Mrákotíně u Telče. Nesl se v duchu natáčení krátkého nízkorozpočtového filmu. Cílem nebylo vytvořit film sám o sobě, ale pořádně si užít atmosféru natáčení!

005Poprvé jsme se všichni sešli až po večeři, kdy dorazili poslední účastníci. Po krátké seznamovací hře, při které jsme si řekli, jaký máme oblíbený film a kterého herce či herečku máme nejraději, jsme se věnovali pletení v současnosti populárních gumičkových náramků. Zapojili se opravdu všichni, někteří pletli dokonce i pomůckami připevněnými na čelo nebo drželi háček na pletení v ústech. Tato aktivita některé účastníky natolik pohltila, že se jí věnovali každý den až do konce pobytu. Byli i tací, kteří vzali útokem stánky vietnamských obchodníků v nedaleké Telči a dokoupili další stovky gumiček.

V neděli dopoledne se všech deset statečných účastníků pobytu zúčastnilo castingu. Nejprve si komise vyzkoušela herecké nadání jednotlivých uchazečů, kteří museli zaimprovizovat nejrůznější role a situace – například umírající otec rozdělující dědictví mezi tři syny, komár rozplesknutý o sklo nebo levitující víla Amálka. Po této náročné části následoval písemný vědomostní test z filmové oblasti. Komise si do natáčecího týmu nakonec vybrala všechny, protože nemohla odolat pestrým hereckým schopnostem.

Odpoledne se nový filmový štáb rozdělil do čtyř pracovních skupin, které měly za úkol vytvořit scénář 20-ti minutového filmu s noční scénou. Další podmínkou bylo, že všichni musí mít ve filmu svou roli. Všechny skupiny vytvořily opravdu zajímavé scénáře. Jeden byl z mafiánského prostředí. Další byl příběh o sirotkovi, Supermanovi a smuteční vrbě. Třetí scénář byl na motivy životní cesty a poslední a zároveň vítězný byl scénář s názvem „Šílený útěk“. Pojednával o nudném životě v ústavu, ze kterého utekli klienti a pořádně si užili svobody na několikadenním putovním mejdanu (autory scénáře byli naši milí organizátoři:-)).

Netrvalo dlouho a pustili jsme se do natáčení prvních scén. Nebylo to vůbec jednoduché, protože jsme museli sladit režiséra, klapku a kameramana, kteří před tím nikdy nic nenatáčeli. Natočení hned první scény vyšlo až na 6. pokus. Každopádně herci byli velmi talentovaní. Při natáčení v interiéru jsme použili halogenový reflektor, což celé akci dodalo atmosféru filmového ateliéru. O napětí nebyla nouze, protože nám filmové osvětlení vyhodilo pojistky a v nejzajímavějším okamžiku se nám vybila baterka od kamery, respektive digitální zrcadlovky, kterou jsme místo kamery používali.

034Abychom si od natáčení sem tam odpočinuli, věnovali jsme se i jiným aktivitám. Jedno dopoledne jsme vyráběli bylinné octové lahve. Do okrasných lahví na víno jsme dávali dle svého uvážení různé bylinky, které jsme po tom zalili octem a zazátkovali korkovým špuntem a zalepili včelím voskem. Dále jsme vytvářeli odlitky rukou či nohou ze sádry na chodník slávy. Malovali jsme plátna jako dekoraci filmového sálu, batikovali trička. Udělali jsme si i výlet do krásné Telče.

Nezaháleli jsme ani jako diváci a shlédli jsme film divadla Sklep Pějme píseň do hola a film Sezení, který pojednával o těžce tělesně handicapovaném muži. Ten využíval služeb sexuální asistence a tuto problematiku řešil po etické stránce s knězem. Tento film ve spoustě z nás díky svému tématu zanechal spoustu nezodpovězených otázek. Především proto, že se týkal hodně účastníků.020

Nejzajímavější zážitky z natáčení jsme si odnesli z restaurace na Kovárně, kde jsme natáčeli rozbíhající se mejdan hrdinů na útěku a vyhazov z restaurace při zavíračce. A samozřejmě při natáčení bujarého mejdanu, který se překlenul v mejdan skutečný a o improvizovaném útěku z „ústavu“ v nočních hodinách ani nemluvě.

Poslední večer při slavnostní premiéře jsme se převlékli do společenských oděvů, rozvinuli červený koberec a přestřihli pásku při vstupu do sálu, kde na nás čekal bohatý raut až oči přecházely. Film sklidil velké ovace. Všichni jsme se moc nasmáli, jak nám to na plátně „pěkně šlo“.

 

Autor: Libor Doležal (koordinátor zážitkového pobytu)

Realizování díky podpoře The Bakala Foundation

logo bakala cs