V Brně vznikl nový typ bydlení pro čtyři těžce postižené lidi

V Brně vznikl nový typ bydlení pro čtyři těžce postižené lidi

Brno 26. října (ČTK) – Čtyři těžce tělesně postižení lidé z Brna budou od listopadu bydlet ve dvou nových bytech v areálu bohunického kampusu. Speciálně přizpůsobené bydlení vzniklo v běžné zástavbě ve spolupráci s organizací Domov pro mne. Handicapovaní budou mít k dispozici nepřetržité služby asistentů, kteří se v budově budou střídat. Za nájem budou platit 3500 korun měsíčně, řekla ČTK PR manažerka Pavla Střechová. Dosud museli využívat ústavní péči.

„Jsou to duševně naprosto zdraví lidé, kteří se ale kvůli svému postižení neobejdou bez každodenní asistence. Patří mezi ně například muž, který je na vozíčku a ovládá ho ústy,“ popsala klienty nového bydlení Střechová. Tito lidé podle ní dosud žili v ústavech společně s postiženými dětmi nebo mentálně handicapovanými lidmi. Nový způsob bydlení jim umožní lépe se zapojit do společnosti.

Byty pro handicapované vybudovala v kampusu developerská společnost A plus, která za ně také nabídla nižší nájem než u běžného bydlení v dané oblasti. Původně měly byty sloužit postiženým studentům, nenašli se ale zájemci. Nájem za speciálně upravené byty je 12.000 korun měsíčně včetně služeb, handicapovaným bude přispívat organizace Domov pro mne. Projekt dotují také krajský úřad a brněnský magistrát.

Asistenti se v budově budou střídat po osmi hodinách. „Například v době snídaní budou služby posílené tak, aby se s pomocí asistentů zvládli všichni klienti vypravit do škol, stacionářů a zaměstnání, kam běžně docházejí,“ uvedla Střechová. Asistenty zajistí organizace Domov pro mne, která v Brně od roku 1996 pomáhá handicapovaným lidem zapojit se co nejvíce do běžného života.

Autor: Česká tisková kancelář, Datum vydání: 26. 10.