příměstské tábory
Tisková zpráva: Najít kroužek pro dítě s postižením je v Brně problém. Změnit to chce nezisková organizace Domov pro mne
Zájmové kroužky pro děti s handicapem bez dalších podmínek? To byl cíl neziskové organizace Domov pro mne, která se věnuje práci s osobami se zdravotním postižením. Po úspěšném pilotním provozu proto v Brně nabízí volnočasové kroužky pro děti a mladistvé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Děti se mohou rozvíjet například v hudbě, pohybu nebo výtvarné činnosti.
18. února 2019

Zájmové kroužky pro děti s handicapem bez dalších podmínek? To byl cíl neziskové organizace Domov pro mne, která se věnuje práci s osobami se zdravotním postižením. Po úspěšném pilotním provozu proto v Brně nabízí volnočasové kroužky pro děti a mladistvé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Ty budou probíhat v nově zrekonstruované klubovně Paluba na Pekárenské ulici. Děti se mohou ve všední odpoledne rozvíjet například v hudbě, pohybu nebo výtvarné činnosti a to individuálně i v kolektivu.

Zájmové kroužky umožňují dětem smysluplně trávit svůj volný čas, rozvíjet své zájmy a navázat nové kontakty. Najít volnočasovou aktivitu pro dítě s handicapem je však v Brně často problém. „Rodiče mají potíže najít organizaci, která přijme dítě do kroužku bez podmínek. Dítě většinou musí být klientem dané instituce nebo spadat do kategorie ať už na základě věku nebo typu postižení,“ vysvětluje koordinátorka volnočasových kroužků Šárka Dudová. Domov pro mne se proto na nedostatečnou nabídku rozhodl reagovat a v roce 2018 spustil pilotní turnus volnočasových kroužků. Ty jsou určeny pro zájemce ve věku 7 – 25 let bez ohledu na jejich postižení i to, zda aktivně užívají další služby organizace. Projekt nyní vstupuje do druhého pololetí.

Handicapovaným dětem je k dispozici hned pět druhů kroužků. Vybrat si mohou z pohybového, hudebního, výtvarného, poznávacího a relaxačního. Každou lekcí je provází proškolený lektor, který má v případě potřeby k ruce osobní asistenty. Kroužek je otevřen pro skupinu maximálně 8 dětí tak, aby mohlo být vyhověno jejich specifickým požadavkům, v případě potřeby je možná také individuální práce s dítětem. „Po domluvě si lze sjednat i asistenta, který dítě na místo konání doprovodí.  Ty sháníme nejčastěji z řad dobrovolníků,“ říká Dudová. Právě na práci dobrovolníků je podle ní projekt z 60 % postaven. „Dobrovolníci jsou pro nás moc důležití, narážíme ale dlouhodobě na jejich nedostatek,“ dodává.

Služba, která je v Brně raritní se ihned po zavedení těší velké oblibě, vedení organizace proto doufá, že se ji podaří udržet v nabídce i nadále. „Financování volnočasových kroužků je náročné, potřebujeme totiž zkušené lektory a osobní asistenty, kteří se budou dětem individuálně věnovat, už nyní proto sháníme finance, ale i dobrovolníky na další pololetí roku 2019,“ komentuje Jarmila Vokálová, ředitelka neziskové organizace Domov pro mne, která pomáhá lidem se zdravotním postižením žít běžným způsobem života.