Zážitkový pobyt: Putování za indiány údolím Bílého potoka

Zážitkový pobyt: Putování za indiány údolím Bílého potoka

Dne 14. července začal v Hálově mlýně náš první oficiální zážitkový pobyt. Indiánská tématika, která zasazena do krásného údolí obklopeného lesy v údolí Bílého potoka, přenesla účastníky o pár set let dříve a tím jim nabídla možnost si odpočinout od shonu města.

Sraz tentokrát nebyl přímo v ubytovacím zařízení, nýbrž na Brněnské přehradě, odkud se naše skupina prehradaloďmo přepravila do Veverské Bitýšky a pak se procházkou vydala až do rekreačního střediska Hálův mlýn. Zde již na poutníky čekaly jejich zavazadla, pokojíčky a večeře. Potom jsme se sesedli v naší společenské místnosti a navzájem se seznámili netradiční hrou na indiánská jména, která nám častokrát již zůstaly na celý pobyt.

Druhý den ráno jsme se posilněni snídaní vrhli na první úkol agaz tím bylo vytvoření indiánských oděvů, které byly mnohdy k nerozeznání od těch, které jsme jako malí viděli na indiánech v amerických westernových filmech. Abychom dokázali, že v nás dříme síla a že jsme schopni obstát všem budoucím úkolům, s odvahou, námi vlastní jsme se pustili do zkoušky indiánských dovedností, mezi které patřila samozřejmě střelba z luku, hod mokasínem, lovení ryb, chůzi ve vánici atd. Zvuky bubnů, které se večer rozléhaly nad našimi wigwamy, nás dovedly k šamanovi, který nám umožnil státi se dobrým duchem jiného účastníka po celou dobu pobytu a tím obohatil naše další putování.

V pondělí nás čekala práce fyzicky nejnáročnější a to výroba a stavění totemu pilanašich tří družstev, které byly inspirovány třemi atributy – ohněm, kamenem a vodou: Hořící pes, Supermanovy kameny a Navahové (ti, kteří se neradi loučí). Práce s dřevařskými nástroji některé indiány přímo nadchla. U výroby našich totemů jsme měli čas na vymýšlení již zmíněných názvů, pokřiku a legendy o vzniku našeho kmene, kterou jsme pak další den dopoledne sehráli ostatním družstvům. Večer jsme již neodolali a zažehli do noci oheň, u kterého jsme si mohli předávat naše zážitky z posledních pár dní.

Ráno po scénce nás odpoledne čekala výroba typickýchtvoreni indiánských předmětů – ochranných amuletů, lapačů snů, výrobků z kůže. Večer jsme se schovali před deštěm do naší společenské místnosti se zábavnou hrou Sněmovna lordů, která nám umožnila zakončit tento den smíchem a dobrou náladou.

Po úterním relaxačním dnu nás ve středu čekala možnost zažít něco akčnějšího a tou bylo využití lan, kladek a sedaček.  Stejně jako minulý rok se tato aktivita setkala s velkým úspěchem všech účinkujících a pozvolna jsme se svezli do odpoledne nabitého dalšími indiánskými úkoly. Závěrem byl odměnou strom BEBEnak, plný svých sladkých plodů.

Ve čtvrtek nás pošmourné počasí neodradilo a my se mohli vydat na výlet do brněnské ZOO, zookde byli k vidění rozličné druhy zvířat, které bychom v našich „prériích“ nikdy nepotkali. Večer jsme si někteří, ještě stále neunaveni po akčním dnu, zahráli oblíbenou hru AKTIVITY.

ball2Páteční ráno nás přivítalo sluníčkem a tak jsme po vydatné snídani se řádně rozcvičili, abychom svá těla připravili na hru s míčem KIN BALL, který nás všechny opravdu nadchnul. Odpoledne již stále v plné síle jsme se smočili v bazénu a připravili se na rozlučkový táborák, kde jsme měli možnost si říct, co se nám líbilo a novým asistentům-dobrovolníkům bylo jako poděkování předáno tričko Domova pro mne. Pak jsme se již jen velmi neradi ubírali do svých postelí.

Sobota byla jako vždy ve jménu balení a odjezdů, ale i Navahové sobotu bez problémů zvládli. Oni a nejen ti slíbili, že se brzy setkáme zas.

 

 
Domov pro mne, o. s. by velmi rád poděkoval lodní dopravě DMPB, a. s. za jejich příkladný převoz a služby, kterých se nám dostalo.
 
 
Foto: Skácel Hasič Ondřej, Eva Gazela Navrátilová a Tomáš Formánek
Autor: Mgr. Jana Sommerová

 
hankaholkyjedemball
taboraktotemradek
 
 
 
 
 
   
IMG 2361IMG 2521IMG 2587IMG 2599IMG 2489