Nové turistické značky pro vozíčkáře

Nové turistické značky pro vozíčkáře

Ve středu 23.4. 2008 se několik pracovníků a klientů našeho sdružení zúčastnilo výletu z Obřan do Bílovic. Tato akce se konala v rámci projektu mapování bezbariérových turistických tras, o kterém se můžete dočíst více na následujících řádcích.

V okolí Brna bylo zmapováno prvních osm turistických tras pro vozíčkáře. Projekt společnosti HARTMANN-RICO, jehož cílem je vytváření značených turistických tras, existuje již 4 roky.

HandicaptourV loňském roce byly takto upraveny a označeny ve spolupráci s TANAPem čtyři trasy ve Vysokých Tatrách. Letos přibudou tři další. V České republice HARTMANN – RICO na tomto projektu spolupracuje s KČT. Ten má sice sekci zdravotně postižených, ale vozíčkáři mezi nimi dosud nebyli. KČT se s HARTMANN – RICO dohodl na tom, že projektu bezplatně poskytne mapové podklady, vybrané stezky vyznačí a zanese do map. K označení tras bude sloužit nová turistická značka, kterou by měli Brňané spatřit již v květnu tohoto roku.

„Největším oříškem bylo najít spolupracovníky přímo mezi vozíčkáři. Chodící člověk, byť by se sebevíc snažil, nemůže odhadnout co je pro vozíčkáře překážkou, jakým typem vozíku lze trasu absolvovat a zda je třeba doprovod. Spolupracovníky jsme v Brně našli. Jsou to Radim Liška (30 let) a Veronika Machalová, kteří nám pomohli prvních osm tras vytipovat. Společně jsme také vytvořili interaktivní webový dotazník na www.handicaptour.cz, do kterého mohou přispívat s popisem nových tras i ostatní vozíčkáři z celé republiky. Vytipované trasy jsme zaměřili pomocí GPS, upravili jejich popis a KČT tyto trasy zanesl do svých map.“ říká Pavla Střechová, organizátorka projektu.

HandicaptourDne 23.4. si vozíčkáři projeli jednu z tras, z Obřan do Bílovic, zakončenou happeningem a programem s pravým turistickým občerstvením – chlebem s pomazánkou a cibulí. Pro tuto příležitost společnost HARTMANN-RICO vydala brožuru s popisy tras i mapkami, kterou si zájemci mohou zdarma vyžádat na čísle 800 100 150. „Akce byla výjimečná hlavně tím, že se nás tady sešlo hodně, kteří se vůbec neznáme, společně jsme absolvovali trasu a na závěr si poseděli a zazpívali. Organizátoři mysleli skutečně na všechno – na bezbariérovou dopravu na místo srazu i zpět do Brna. Nezapomněli ani na mobilní toalety pro vozíčkáře“ uvedla Petra Bojanovská, osobní asistentka vozíčkářů.

„Ve vyznačování tras pro vozíčkáře chceme pokračovat po celé České republice. Cílem je vydat specializovaný atlas map s popisy, podobně jako existuje třeba pro cyklisty“ uvedla Pavla Střechová.