Loupežníku hej, tu basu nám dej!

Loupežníku hej, tu basu nám dej!

První letošní víkendovky v Soběšicích (3. – 5. 3. 2017) se zúčastnilo 10 dětí a mladých lidí se zdravotním postižením. Tentokrát jsme si připomněli aktuální lidovou tradici Masopust.

FOTOGALERIE

V pátek večer jsme se po ubytování a večeři sešli a povyprávěli si o tomto období. Zapamatovali jsme si hlavně to, že se o víkendu budeme hodně veselit, hodovat a celé radování zakončíme průvodem masek a pochováním basy. Jako symbol radosti jsme si v pátek večer vyrobili hudební nástroje, kterými jsme se při zpívání doprovázeli.

V sobotu dopoledne jsme se pustili do výroby masek, které se všem moc povedly. A když vylezlo sluníčko, vylezli jsme ven i my a užívali si prvních jarních paprsků. Děti čekalo 5 stanovišť, kde za splněný úkol získali jednu stužku, kterými ozdobili basu. Po odpoledním klidu jsme se vydali do místních lesů hledat to nejvhodnější místo pro pochování naší krásně barevné basy. Mezitím nám ji však nějaký loupežník ukradl a nechal nám vzkaz, že nám ji vrátí, až na stromě porostou jitrnice. Neváhali jsme a pustili se do výroby jitrnic, které vypadaly jako opravdické. Večer jsme si společně zazpívali, vyzkoušeli nové hudební nástroje tzv. Boomwhackers, přijali návštěvu psích kamarádů a při zpěvu přemýšleli, jak to všechno zítra dopadne.

V neděli dopoledne si děti ve dvojicích vymyslely originální pokřiky, kterými si před loupežníkem dodávaly odvahy a v maskách vybaveni svými hudebními nástroji jsme se vydali ozdobit strom. Doufali jsme, že loupežník své slovo dodrží a basu nám vrátí. A tak se taky stalo. Společně jsme si kolem stromu zaskotačili a s loupežníkem se rozloučili. Teď nám už nezbývalo nic jiného než basu pochovat a symbolicky se tak rozloučit s obdobím radosti a hodování.

Markéta Czernerová (kooridnátorka pobytu)