Od soumraku do úsvitu aneb Temno 2009

Od soumraku do úsvitu aneb Temno 2009

Letošní bojovou noční hru Temno 2009 popíšeme očima dvou účastnic 🙂

Letošní Temno začínalo atypicky mimo centrum Brna. Společně jsme se s dalšími 9 týmy složenými z klientů a asistentů z řad příznivců Domova pro mne sešli na brněnské přehradě poblíž přístaviště. Tam jsme z rukou hlavního organizátora akce Michaela Vidury obdrželi první šifru. Ta byla na začátek obtížná, ale díky bystrosti a Míšovým radám jsme ji po chvíli s Barčou vyřešily.

Výsledek šifry nám udal směr a zamířily jsme směrem na hráz a dál k restauraci U Lva. Tam nás na pláži čekala Markéta Pohorská, vedoucí osobní asistence s další šifrou. Dlouho jsme se nezdržely, protože Barča za moment vyluštila kam máme jít dál. Po cyklostezce č. 1 jsme zamířily směr Bystrc.

Šifra, která přišla na třetím stanovišti už šla ale ztuha. Dlouho jsme se zdržely, vymýšlely jsme různé možné i nemožné kombinace a po cca 45 minutách jsme se posunuly na stanoviště v Komíně. S Barčou jsme se shodly, že nám pyktogramy nikdy nešly, naštěstí nás p. Antonovičová, která měla stanoviště nastarosti nenechala dlouho trápit, protože vidět v obrázku něco ve tmě, bylo skoro nemožné. Myslím si, že kdybychom věděly, co nás čeká na následujícím stanovišti u kostela v Komíně, zdržíme se u ní déle. Zde pro nás organizátoři připravili jednu z nejtěžších šifer. Luštily jsme ji přibližně hodinu a půl a únava nás s blížící se půlnocí začala zmáhat. Nakonec jsme luštění po vzájemné domluvě vzdaly a požádaly o první alternativní úkol, což znamenalo složit básničku o 12 verších, kde všechna slova začínají na písmeno M. Úkol jsme zvládly poměrně rychle a pak jsme už zamířily na stanoviště u řeky.

Zde byl připravený pyroman Vlado s klasickým šifrovacím úkolem. Na papíru byla nepodstatná básnička, ale po zahřátí listu nad plamenem se nám objevil název dalšího stanoviště. Ten zněl jasně: Antropos. Vydaly jsme se dál po trase cyklostezky, procházely jsme temnými zákoutími a začínaly se těšit do postele. Nebylo divu, hodiny na kostele odbíjely právě půl třetí (asi). V parku u Antroposu na nás čekalo 13 skleniček s kořením a popisky písmen, pomocí druhů koření jsme měly spojit jednotlivá písmena a to nás posunulo na stanoviště u splavu.

Tam už to bylo jednoduché, začaly jsme tušit, že se blíží závěr, protože šifru jsme vyluštily cca za 5 minut a vydaly se na Netroufalky do Bohunic. Po mírném stoupání jsme došly až k nemocnici a tam začaly bloudit. Už bylo k ránu (něco před 5 ranní) a oči se nám klížily. Ale do cíle jsme nakonec došly. Tam na nás čekal Gino (Libor Doležal – ředitel DPM) se slanou odměnou, tedy kusem salámu. Byly jsme na sebe moc hrdé, že jsme to zvládly a upřímně se těšíme na další ročník. A tak závěrem už jen velký dík organizátorům, lidem na stanovištích, ostatním týmům a samozřejmě všem nočním zbloudilým Brňákům, kteří nám poradily cestu nebo se na nás jen cestou usmály. Dík:).

Autor: Kateřina Sloupenská (účastnice)

Temno očima klientky Domova pro mne Báry Antonovičové:

Temno byl pro mě do noci z 26.6. na 27.6. 2009 jen pojem, spojený s šerem a tmou. Dobře, to je možná trochu nadsázka, nicméně to, co jsem se dozvěděla třeba i od účastníků minulých ročníků, mě spíš navnadilo, než že bych si podle jejich vyprávění dokázala udělat reálný obrázek o tom, co mě čeká.

Když jsme s Katkou v pátek v 8 hodin večer dorazily na místo určení, kterým pro letošek bylo přístaviště u brněnské přehrady a dostaly jsme první šifru, došlo mi, že to bude dlouhá noc. A byla.Čekalo na nás osm šifer s různou obtížností a tak čas, který jsme na nich strávily se pohyboval od pěti minut do hodiny a půl. Při luštění šifer jsme musely mimo logického myšlení používat i další smysly – třeba zrak a čich. Nevyhnuly jsme se ani alternativním úkolům, ale co…

Pro nás bylo nejdůležitější, že jsme si to pořádně užily, a jsme náležitě hrdé na to, že jsme to zvládly a v pět ráno jsme došly do cíle na Netroufalky. Tady nešlo o to vyhrát, ale zúčastnit se. Ta atmosféra nočního a brzkého ranního Brna se nedá popsat, to se musí zažít na vlastní kůži…Nezbývá než poděkovat organizátorům letošního ročníku a těšit se celý rok na Temno 2010.

Autor: Bára Antonovičová (účastnice)