Jablečná víkendovka pro dospěláky v Hostětíně

Jablečná víkendovka pro dospěláky v Hostětíně

Ve dnech 26. – 28. září 2015 jsme se s nejvěrnějšími účastníky našich zážitkových pobytů vydali na podzimní víkendovku do Centra ekologických aktivit Veronica v Hostětíně. Hostětín je malá vesnička na Slovácku v Bílých Karpatech nedaleko Bojkovic. Protože na víkend navazoval státní svátek, začali jsme netradičně sobotním obědem a končili v pondělí odpoledne.

Tato akce měla také v historii našich pobytů prvenství v tom, že většinu úžasného programu pro nás připravili pracovníci centra. Za to jim velmi děkujeme. Jak už to u ekologických center bývá, bydleli jsme v penzionu v energeticky samostatném domě. První překvapení nás čekalo hned u oběda, kterým jsme začali. Měli jsme vepřové, zelí a místo knedlíků nám dali pohanku. Bylo to hodně neobvyklé, především od pohledu, ale všem moc chutnalo.

FOTOGALERIE

Po naši tradiční odpolední siestě si pro nás místní lektoři připravili program plstění ovčí vlny. Nejprve nám vysvětlili, jak plstění vlny funguje. Dělá se to za pomoci jehly, která má na svém konci malé háčky. Když se takovou jehlou píchá do chomáčku ovčí vlny, tak zplstnatí do určitého tvaru a už to nikdy nikdo nerozplete. Funguje to stejně, jako když se v pračce vypere svetr z ovčí vlny. Srazí se a můžete ho rovnou vyhodit. Nakonec nám dali různě obarvenou vlnu a my jsme si mohli zkusit něco vyrobit. Někteří z nás se při tom pěkně popíchali. Ti nejšikovnější vyrobili opravdu zajímavé věci, například včelu nebo medvěda.

Využili jsme místního dataprojektoru a večer jsme shlédli film Pravidla moštárny. Bylo to opravdu stylové, protože v rámci centra je i známá Hostětínská moštárna.

Na druhý den dopoledne si pro nás místní připravili kvest. Jedná se o procházku přes obec, během které se podle papírové legendy plní úkoly. Když se splní úkol, tak se podle pokynů pokračuje v cestě až do cíle. Při tomto kvestu jsme se zajímavou formou něco dozvěděli o historii vesnice, jež má v současné době přes 230 obyvatel. Protože se Hostětín nachází v chudé oblasti, kde byl jediný způsob obživy zemědělství, místní muži se vydávali za prací mimo domov. Říkalo se jim myškaři. Živili se tím, že od jara do podzimu, téměř až do zimy chodili v malých skupinkách po Evropě a klestili po hospodářstvích dobytek. Jejich ženy a děti na ně musely většinu roku čekat. Jednotlivá zastavení se odehrávala na bývalých významných místech vesnice. Například u kovárny, kříže, či kapličky. Cíl kvestu byl areálu centra v bílé poštovní schránce, kde jsme našli pamětní razítko a knihu účastníků hry, kam jsme se zvěčnili zápisem.

V neděli odpoledne jsme absolvovali velmi zajímavou exkurzi místního centra ekologických aktivit a místní bio moštárny. Součástí prohlídky je i velká zahrada s velmi zajímavými věcmi ke zhlédnutí. Naše exkurze začala výkladem o energeticky pasivním domě, ve kterém jsme byli ubytováni. Prohlídka pokračovala u venkovní výkupny jablek s velkou váhou. Bylo jich tam opravdu hodně, protože v době našeho pobytu vrcholila jablečná sezóna. Pokračovali jsme v čističce ovoce, dále jsme si prohlédli lisovnu a místnost s obrovskými tanky a mošt. Do některých se vejde až 300 hektolitrů tekutiny. Poslední částí moštárny byla moderní plnící linka lahví. Dále jsme pokračovali na zahradu, kde jsme si mimo jiné prohlédli starobylou sušičku ovoce, která byla v provozu. Paní ředitelka, která nás cestou provázela výkladem, nám umožnila ochutnat ještě teplé kousky jablek, které nám vydělala přímo ze sušičky. Dále jsme si mohli zkusit zabouchat palicí na desky z různých druhů dřeva a mohli jsme si poslechnout, že vydávají různé zvuky. V celé zahradě bylo několik desítek druhů jabloní. Na konci zahrady jsme si prohlédli kořenovou čističku odpadních vod. Po skončení prohlídky nás v jídelně centra čekala ochutnávka místních moštů a sirupů. Protože těch druhů bylo opravdu hodně, ochutnávali jsme i při večeři a večerním programu.

Večer jsme si zahráli foukací fotbálek s pingpongovým míčkem. Program jsme zakončili debatou o tom, jak využívám osobních asistentů, sociálních služeb a svých kamarádů k samostatnosti a nezávislému životu podle vlastních představ.

Poslední den dopoledne jsme si mohli sami vyzkoušet ruční moštování jablek. Opravdu jsme se jen nedívali, ale skoro všichni přiložili ruku k dílu. Především jsme se podíleli na otáčení mlýnku a lisu. Někteří z nás se při tom pěkně zapotili. Shodli jsme se na tom, že je to takové „Valašské fitness“.

Po ochutnávce vlastnoručně vyrobeného moštu jsme si prohlédli obecní výtopnu. Ta se nachází na kopci na konci Hostětína. V této výtopně se topí biomasou a vytápí více jak 90% domů ve vesnici, čímž chrání ovzduší obce především v zimním období.

Dále následoval už jen oběd, loučení a odjezd domů.

 

Libor Doležal

Koordinátor zážitkových pobytů

 

Realizováno za podpory The Bakala Foundation

BF color