Letní týdenní pobyt pro dospělé v Hálovo mlýně

Letní týdenní pobyt pro dospělé v Hálovo mlýně

Letos jsme pořádali již 13. letní týdenní pobyt pro dospělé s těžkým tělesným postižením. Jelo s námi celkem 15 účastníků v doprovodu dobrovolných osobních asistentů. Jaká dobrodružství prožili, se můžete dočíst níže ve zprávě z vesmírné mise.

FOTOGALERIE

 

Mise: Zážitkový pobyt pro dospělé

Hvězdné datum: 10. – 16. 7. 2016 

Místo určení: Hálův Mlýn na planetě Zemi

Vysílající organizace: Domov pro mne


Jak jste asi z úvodu vytušili, letošní zážitkový pobyt se nesl v duchu sci-fi. Účastníci se sešli v určený čas v tajném výcvikovém středisku pod krycím názvem Hálův mlýn, který se nachází několik pozemských jednotek od nejbližší civilizace, tedy blízko Veverské Bítýšky. Hned na začátku nás lehce zradila technika, ale to bylo jen připomenutím toho, že ve vesmíru se může nečekaně stát cokoliv a výzkumník musí počítat s každou možnou překážkou. Poté, co se všichni ubytovali a navečeřeli, došlo k seznámení výzkumníků s cílem mise. Každý byl také vybaven základní pomůckou nezbytnou pro přežití ve vesmíru, kterou musí nosit neustále při sobě….ručníkem.

Ten jsme využili hned druhý den, kdy jsme byli pozváni na Gunganské závody. Počasí nám přálo a my se ponořili do chladných vln nádrže. Vyzkoušeli jsme si zajímavé vodní hry s lanem, k vidění byly různorodé plavecké styly, … ani se nám z vody nechtělo a mnozí pokračovali ve vodních hrátkách i odpoledne. Večer jsme pohodový den zakončili táborákem.

Druhý den jsme se museli vytvořit skleník a vypěstovat v něm vlastní rostlinky. Využili jsme k tomu nejmodernější objev, a kdo chtěl, nemusel sázet do hlíny, ale do barevného hydrogelu. Odpoledne nám rostliny zmutovaly a přeměnily se v oslepující  trifidy, před kterými jsme se museli zachránit. Byli vybráni tři vedoucí, kteří navigovali zbytek nevidoucích do bezpečí. Večer jsme někde za zataženou šedivou oblohou sice jen matně tušili hvězdy, přesto jsme se vrhli na tvoření souhvězdí a hvězdných znamení.

Ve středu nás čekala dobrodružná expedice do neznáma. V devět hodin nám byl přistaven speciální spacebus, nastoupili jsme a jeli do skryté osady v údolí Loučky, nazvané příhodně Skryje. Tam jsme se vylodili a pokračovali proti proudu říčky až do stanového tábora. Cestou jsme se rozdělili – elektrické vozíky se vypravili oklikou na průzkum. Ostatní šli kratší cestou přes dva brody, které jsme s pomocí našeho nepostradatelného technika výpravy a jeho neuvěřitelného vozu překonali. V táboře nás pohostili kávou a sušenkami a ukázali některé netradiční hry – střelba z kuše, házení bumerangem, létajícím talířem nebo obřím nafukovacím spacediskem. Po odpočinku  a rozloučení jsme ještě shlédli hasičskou štafetu, během které jsme se pomalu vytráceli a přepravili se zpět do civilizace.

Ve čtvrtek jsme se inspirovali kultovním seriálem Návštěvníci a po shlédnutí instruktážního videa jsme se pustili do výroby amarounů. Pomocí smoothie šejkru jsme mixovali různé druhy ovoce, zeleniny a bylinek, poté je smíchali s agarem a nechali ztuhnout. Chutnali zajímavě až dobře a nikdo z toho neměl žádné nelibé následky. Kdo chtěl, mohl se po obědě poučit z filmu Marťan, jak přežít sám na jiné planetě. Ukázková aplikace hesla Improvizuj nebo zemři! v praxi. Odpoledne jsme byli přezkoušeni z poznávání písniček a různých libých zvuků i pazvuků, ale to byla jen taková ochutnávka před večerním karaoke a diskotékou. Kdo chtěl, mohl zpívat, tančit a blbnout dlouho…. dloouho….. do noci.

Poslední den účastníci skládali různé zkoušky prokazující schopnosti obstát ve vesmíru. Trénoval se zásah cíle, přendání věcí mechanickou rukou, jízda zručnosti a pro asistenty byla přichystaná speciální zkouška stolní obratnosti. Po obědě se mohli zájemci podívat, jak se stopuje po galaxii, aby potom také vyrazili na podobnou výpravu. Na cestě je čekaly různé komplikace v podobě záhadných morseových signálů, měření hloubky rybníčka nebo zašněrovaného mostu. Závěr cesty byl nečekaně ozvláštněn zajímavou diskusí o blátě. Večer jsme se sešli u táboráku, vyslechli závěrečný proslov naší kapitánky Džejn a oslavovali, že jsme tuto misi ve zdraví přežili.

 

Jana Michalová (spoluorganizátorka)