Ahoj, ahoj námořníku!

Ahoj, ahoj námořníku!

Další prázdninový tábor pro děti s postižením jsme odstartovali 15. srpna 2016 na Hálovo mlýně. Pětidenní pobyt nabídl devíti dětem i jejich asistentům pestrou dávku aktivit a řadu nezapomenutelných zážitků. Letošní turnus se odehrál v modro bílém duchu, na Vysočinu totiž dorazili námořníci.

FOTOGALERIE

„Hola, hola, hola, voda nás volá. Ahoooj!“ neslo se okolními lesy. Dva týmy odvážných námořníků opakovaly svůj pokřik hrdě a neohroženě po celý týden. A protože všichni brali svůj nový život mořského vlka vážně, vytvořili si hned první den ojedinělé vlajky, které z lodního stožáru zářily na míle daleko. „Mořské mikejdy“ a „Kormidelníci“ tak společně vypluli za nebezpečným dobrodružstvím.

Druhý den naše námořníky navštívil kapitán Černovous. Upozornil je, že jestli nebudou pracovití a chovat se spořádaně, jak se to na moři sluší a patří, odnese si je s sebou na chatrnou bárku, odkud se už nikdy nedostanou zpět. Zároveň jim uložil náročný úkol, který je měl dovést k tajemnému pokladu. Jakoby Černovous očaroval děti záhadnou silou, jaly se plnit úkoly o sto šest. Vytvořily kapitánovi mýdla z nasbíraných přírodních surovin, aby se mohl na moři umývat a zatočit tak se zákeřnou špínou. Děti si namalovaly krásná pruhovaná trička, jak se na pořádného námořnímka sluší a patří a také, aby je podle nich kapitán poznal. Splnily úkoly na všech stanovištích na míle dlouhé etapové hry, vyrobily originální kapesní akvárium a zasloužily si tak mapu ke sto let starému pokladu.

Mezitím se za dětmi přijeli podívat pejsci Max, Ambra a Háša, se kterými si děti vyzkoušely klidovou i aktivizující canisterapii. Někteří házeli pejskům aport, jiní s nimi hráli hlavolamy nebo je nadšeně krmili pamlsky. Další odpoledne se všichni přítomní věnovali hudbě. Tvůrčí muzikoterapie se tentokrát ujaly asistentky Šárka a Ivča, které svou hrou na nástroje zabavily nejen děti, ale i dospělé.

Poslední den byl nesmírně napínavý. Zlý pirát ukradl mýdla kapitána Černovouse a vzkázal, že se znova ukáže. Své slovo dodržel a přepadl námořníky hned po snídani. Ti se však nenechali zastrašit a piráta děsivým řevem zahnali. A jak rychle se objevil, tak rychle zase zmizel. Kapitán Černovous pak každého zvlášť ocenil za odvahu a nezdolnost při boji proti zákeřnému pirátovi. Spravedlivě rozdělil získaný poklad a na památku daroval diplomy s věnováním.

To už se společné dobrodružství blížilo ke konci a bylo třeba vyklidit kajuty a sbalit kufry. Nastalo hřejivé vítání s rodiči i posmutnělé loučení s asistenty. Těm je třeba vyslovit největší dík, neboť o své svěřence celý týden s trpělivostí, empatií a nadšením pečovali, pravidelně je motivovali a na neposledním místě je utěšovali, ochraňovali a rozveselovali. Snad se v příštím roce opět setkáme v tak přátelské sestavě a připíšeme do pomyslné kroniky další společné zážitky.

Verča Hlavinková (asistentka na pobytu)